Máte vonkajší bazén? Čoskoro ho opäť začnete využívať, lebo leto je už takmer tu. Viete, aké sú 4 základné kroky pri pravidelnej údržbe bazénovej vody?

Toto sú oni:

  1. Odstraňovanie hrubých nečistôt
  2. Pravidelná kontrola hodnoty pH
  3. Pravidelná kontrola tvrdosti vody
  4. Pravidelný preplach piesku vo filtri

Základné pravidlá kúpania

Základom čistej vody v bazéne je prevencia jej znečistenia. Dávajte pozor na deti, aby nechodili do vody špinavé (od trávy, lístia, piesku). Platí to aj pre vás. Na záhradnej grilovačke po pár pivách sa síce môže zdať kúpanie v oblečení ako skvelý nápad, ale neodporúčame to urobiť a už vôbec nie viackrát. Aj opaľovacie krémy vodu znečisťujú – vytvoria na hladine mastné oká. Ideálne je sa pred kúpaním osprchovať. Zvieratá alebo hračky a športové potreby zo záhrady tiež nemajú v bazéne čo hľadať.

Pravidelné čistenie

  1. Odstraňovanie hrubých nečistôt v bazéne

Pri bazéne s krytom je ideálne, ak sa zakryje vždy, keď sa ho pár dní nechystáte používať. V opačnom prípade do neho zo záhrady napadá lístie, tráva a mnoho ďalších nečistôt. Ideálne je, ak blízko pri bazéne vôbec nerastú stromy. Odstrániť listy a ďalšiu hmotnú špinu z bazéna môžete sieťkami a bazénovými vysávačmi vždy, keď je to potrebné.

  1. Pravidelná kontrola hodnoty pH

To, či je potrebné na čistenie vody použiť chémiu zistíte meraním hodnôt pH a tvrdosti vody.

PH meriate kvapkovými testermi. Správne hodnoty musia byť v rozmedzí 7,0 až 7,4. Vyššia hodnota pH spôsobí vo vode mliečne zákaly, zníženie účinnosti chlórových prostriedkov, zápach po chlóre a podráždenie očí a pokožky. Nižšie hodnoty spôsobujú zvýšenie korózie kovových častí bazéna, blednutie farby a aj tu hrozí podráždenie očí a pokožky. PH upravujete príslušnými prípravkami vždy, keď je to potrebné. Merajte ho v lete aspoň 2x za týždeň.

  1. Pravidelná kontrola tvrdosti vody

Tvrdosť vody vám povie váš dodávateľ vody, studňovú musíte merať sami pomocou kvapkových testerov. Hodnota tvrdosti bazénovej vody nesmie prekročiť 18 °N. Tiež sa na jej úpravu používajú bežne dostupné prípravky. Tvrdosť vody v priebehu sezóny pravidelne kontrolujte, podobne ako pH.

  1. Pravidelný preplach piesku vo filtri

A napokon, aby sa voda udržiavala celú sezónu čistá, aspoň raz za dva týždne prepláchnite pieskovú náplň filtrácie.

Dodržiavanie týchto jednoduchých 4 pravidiel vám pomôže udržiavať vodu v bazéne čistú počas celého leta.