Niekedy neustriehnete údržbu bazéna a prekvapí vás zmena farby vody, zápach alebo mazľavosť vody a dna bazéna. Ako si s tým poradiť?

Toto sú najčastejšie problémy s bazénovou vodou a ich riešenia:

  1. Voda v bazéne je zelená, hnedá alebo žltá

Za zozelenanie vody môžu riasy a baktérie. Pre takto znečistenú vodu je typický aj zápach, klzké dno a steny bazéna. Ak preventívne nepoužívate žiaden prípravok proti tvorbe rias, musíte ich teraz odstrániť chlórovým prípravkom, ktorý všetky riasy a baktérie zahubí. Návod je vždy na obale, všeobecne platí, že v priebehu 24 hodín by mala mať voda pôvodnú farbu. Ak nie, budete ďalej postupovať podľa návodu na čistenie. Potom vodu v bazéne poriadne prefiltrujte a možno budete musieť prepláchnuť aj filtračnú náplň.

Skvelými pomocníkmi sú tzv. algicidy (slúžia na prevenciu a hubenie rias) alebo flokulanty, ktoré vás zbavia zelenej vody tak, že nečistoty z rias vyzrážajú. Tie klesnú na dno bazéna, kde ich môžete povysávať bazénovým vysávačom. Ideálne sú prípravky, ktoré sú kombináciou viacerých funkcií – dezinfekčná aj hubiaca riasy.

  1. Voda v bazéne je kalná

Klasicky ide o problém so zlými hodnotami pH a tvrdosti vody. Odmerajte ich, či sa pohybujú v týchto číslach:

pH: 7,0-7,4 a tvrdosť: pod 18 °N.

Pre prípad, že tieto hodnoty nie sú dodržané, musíte mať doma prípravky na ich vyrovnanie. Tento problém sa bude s bazénmi stávať často, preto majte správne čistiace prostriedky vždy v zásobe.

  1. Voda v bazéne je mastná alebo mazľavá

Príčinou sú hrubé nečistoty vo vode ako tráva, hmyz alebo listy. Tie sa odstraňujú špeciálnym vysávačom a sieťkou. Skvelou prevenciou je nechodiť sa kúpať s mejkapom, nakrémovaným telom opaľovacími prípravkami a ani v oblečení.

Ďalšou príčinou môže byť upchatý filter alebo znečistený piesok v ňom. Piesok sa má vymieňať každé dva roky, preto si vždy poznačte do kalendára, kedy ste ho menili. Piesok je spočiatku ostrý, časom sa zbrusuje a zrniečka sa môžu vyhladiť, čím strácajú čistiacu schopnosť.

Ak je voda príliš znečistená viacerými faktormi, niekedy sa (hlavne finančne) oplatí bazén úplne vypustiť a vyčistiť a napustiť novou vodou. Preto si náklady na čistenie skúste najprv zvážiť.